gece, gökyüzü, gezegenler ve ben/belgin kayhan

Güzel bir ilkbahar akşamı, dumanı tüten çayımı alıp balkona çıkıyorum. Havadaki hafif esinti, yaseminlerle kolonya çiçeklerinin kokularını, âdeta dans ettirip daha güzel yayılmasını sağlıyor, çevreye. Çayımdan bir yudum alıp bu huzurlu ortamın tadını çıkarıyorum. Etraf çok sessiz adeta çıt çıkmıyor, ara sıra yarasalar uçuyor. Şöyle bir dikleşip omuzlarımı çıtlatıyorum. Kedi gibi gerinip ayak ve kol kaslarımı gevşetiyorum. Çayımdan bir yudum daha alıp hem çay kokusunu hem havanın kokusunu, derin derin taa ciğerlerime kadar çekiyorum. Günün koşuşturmacısından sonra rahatladığımı hissediyorum.

Gökyüzü, çok açık….

Ay, en parlak fazında, hem gök kubbeyi hem de yeryüzünü ışıl ışıl aydınlatmış. Birden onları incelemek geçiyor, içimden. Hemen teleskobumun  başına geçiyorum; Orion tam karşımda, tüm haşmetiyle duruyor. Demek ki; şanslı gecemdeyim diyorum. Orion’u her zaman gökyüzünde göremeyiz. Sanırım, az ilerdeki yıldız topluluğu, Küçük Ay’ı takımyıldızları olsa gerek. İleride Mars’ı görüyorum, kıpkırmızı bir top gibi kırmızı ışığını yayıyor etrafına. Teleskopumu biraz daha çeviriyorum, tüm zarafetiyle gözlerini süzerek ışıldayan, Venüs’ü görüyorum. Rotamı biraz sola çeviriyorum, tam o sırada Jüpiter ile göz göze geliyorum. Selam veriyor, hafifçe başımı eğerek alıyorum, selamını. O, gezegenlerin en sevileni. Yaygınlaşak, genişletmek büyütmek, dinler, felsefe, şans mutluluk onun temsil ettiği değerler. Hangi ev alanınızdan geçiyorsa oraya, bolluk bereket şans mutluluk getirir. Eğer ilişki alanınızdan geçiyorsa siz artık aşk sarhoşusunuzdur, ayaklarınız yere basmaz. Melek kanatlarınızla uçarsınız. Yok, kariyer alanınıza uğramışsa almak istediğiniz terfiyi alıp, ofistekileri çatır çatır çatlattığınız yetmez gibi, üstüne de Romanların, sekiz dokuzluk oyun havaları gibi üç beşte göbek atarsınız. Şayet, eğitim alanınızdan geçiyorsa sizin hedefiniz, yüksek okul okumaktır. O, size hem mastır yetmez hem de doktora yaptırır. Eğer finans alanınızda ise siz, çalışıp kazanıyorsanız, sizi daha çok çalıştırıp daha da çok kazandırır. Yahut da seyahat alanınıza gelmişse sizin planınızda, kısa bir tatil varsa o size; “gidin gidin çok uzaklara, yabancı ülkelere gidip gezin, hatta Mars’a ayak basan ilk kişilerden olun,” deyip aklınıza çılgın fikirler sokar. Ama ben, yine de sizleri uyarıp diyorum ki; sağlık evinizden geçiyorsa o an, bir rahatsızlığınız varsa hastalıklarınızı büyütür. ilişki evinizden geçerken sorunlarınız varsa o sorunları, problemlere dönüştürür. İş alanında sorunlar yaşıyorsanız, içinden çıkılmaz hale getirir. Artık Jüpiter’e veda edip rotamı, Venüs’e doğru tekrar çeviriyorum.

Ah işte görüyorum, yine onu süzülmeye devam ediyor. Zoomluyorum iyice o, gezegenlerin en güzeli; estetik, güzellik, finans, toprak onun temsil alanları. Venüs’ün etkisindeki kişilerde mantık yerine, duygular hâkimdir. Güzel şeylere hakim olma ve lüks yaşam arzusu, tam anlamıyla Venüs’e ait özelliktir. Vücutta; boğazı, böbrekleri ve troid bezini yönetir. Terazi ve Boğa burçlarının yönetimi ondadır.  Eğer, Venüs sizi ziyaretteyse vücudunuzda, yüzünüzde bir dizi estetik operasyonu yaptırmanız olasıdır. Eğer, iş alanınızda ise bankacı olursunuz, borsacı olursunuz, sanatçı olursunuz, iyi bir estetisyen olursunuz. Mesleğiniz; avukatlık, kuyumculuk, doktorluk olabilir ama o, sizi hep toprağa yöneltip ufak çapta da olsa çiftçilik yapmanızı sağlar. Birden içim ürperiyor, hava oldukça serinlemiş saatte bir hayli ilerlemiş. Gökyüzüne veda edip artık içeri geçiyorum.

BELGİN KAYHAN                                                                 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: