BURÇLAR KUŞAĞI VE ZODYAK’IN OLUŞUMU/BELGİN KAYHAN

Mitolojiye göre Boeotya Kralı Athamas eşi ölünce ikinci evliliğini yapar.  Üvey anne,  kralın ilk evliliğinden olan iki oğlunu bir türlü kabullenmez ve hain planlar yapar. Adamlarına emir verip bütün bitkileri kurutturur ve bundan çocukları sorumlu tutar. Kralı da buna ikna eder. Kral çok öfkelenmiştir, çocuklarının başlarının kesilmesi emrini verir.

Tam çocukların başlarının kesileceği an Tanrı, bu duruma üzülüp gökyüzünden yeryüzüne kesilmesi için KOÇ indirir. Böylece çocukların hayatları kurtulmuş olur.  Yine mitolojiye göre burçlar kuşağı da Koç’un inişiyle başlamıştır. Koç, ateş grubunun ilk temsilcisidir, öncüdür. Baharın gelişini müjdeler. Koçlar, başlatandır. Yönetici gezegeni Mars’tır.

Mars gezegeni; çekicilik, savaş ve seksi temsil ederler. En belirgin özellikleri cesaretleridir. En büyük idealleri zafer kazanmak, en büyük hataları acelecilikleri ve en büyük arzuları da lider olmaktır. Bütün bitki örtüsü kurumuştu. Toprağın canlanması gerekti. Ekip dikmek, ortamı güzelleştirmek, para kazanmak gerek. Bunun için burçlar kuşağının ikinci evine BOĞA dediler. Toprak grubu, sabit burçtur. Yönetici gezegeni ise Venüs’tür.  Güzellik, sevgi, güzel sanatlar, finans, toprak onun temsil alanlarıdır. En belirgin özellikleri; dayanıklılık en büyük idealleri; ünlü olmak en büyük hataları; inatçılık ve en büyük arzuları büyük bir servetin sahibi olmaktır. En sevdikleri; yemek, aşk, para ve toprakla uğraşmak. Bedende boğaz bölgesini temsil eder, bu bölgede rahatsızlıklar görülebilir.

Sonrasında zekâya ihtiyaç duyuldu, iletişime ihtiyaç duyuldu. Bu sebepledir ki üçüncü eve İKİZLER denildi. Hava grubu, değişken burç… Bu değişkenlikleri biraz bahar biraz yaz olmalarından kaynaklanıyor. Yönetici gezegenleri Merkür; zekâ ve canlılığın iletişimin temsilcisidir.  Yazıp çizmek, edebiyat, iletişim kurmak, İkizlerin alanı. En büyük özellikleri güçlü bir sevgiye sahip olmalarıdır. En büyük idealleri, iyi bir yazar olmak. En büyük hataları gevezelikleri, dedikodudur. En büyük arzuları yazdıkları sayesinde ünlü olmak. Hastalıkları ise; ikili organları temsil eden kollar bacaklar.

 Artık mevsim geçişi olmuştur ve yaz başlamıştır. Bu sebeple dördüncü eve YENGEÇ dediler.  Su grubu ve öncü burçtur. Yönetici gezegeni Ay; duyguları, zihni temsil eder. En belirgin özellikleri; sadakatleri, vatanı, anneyi ve kadın figürleri temsil eder. Doyurup beslemek, Yengecin alanıdır. En büyük idealleri, duygusal güven içinde olmak. En büyük hataları, yoğun duygusallıkları.

Yazın tam ortasına gelince; beşinci eve ASLAN demişler. Sabit burçtur, ateş grubunun ortasındaki burçtur. Artık sahneler Aslan’ındır. Kral da benim Kraliçede benim diye kükreyerek gezer, ormanda. Yönetici gezegeni; Güneş en üstün gücün temsilcisi. En belirgin özelliği cömertliği en büyük ideali; zirveye çıkmak en büyük hatası; övünmesi ve en büyük arzusu çok şeye sahip olmaktır. Öfkeli fakat kinci değillerdir. Uzlaşmayı tercih ederler. Hastalıkları; kalp ve omurgadır.

 Eh artık etraf iyice kirlenmiştir, ortalığı derleyip toplayacak bir burca ihtiyaç vardır. Bu görev BAŞAK’a verilir. Altıncı evin sahibi Başak, toprak burcudur ve değişken özelliklidir. Yönetici gezegeni Merkür’dür. En belirgin özelliği; temizlik titizlik, tertip düzendir.  En büyük ideali toplumda beğenilmek, en büyük hatası çekingenlik. En büyük arzusu işte başarılı olmaktır. Mükemmeli ararken detaya takılırlar ve bütünü göremezler. Herkesin sorumluluğunu, üstlerine almak isteyip işin içinden çıkamazlar. Bu yüzden devamlı somurtkandırlar. Bir de yüklendikleri işlerin ağırlığını kaldıramayıp sık sık hastalanırlar. Hastalıkları; bağırsak ve evhamlı olmaktır.

Artık bir dengenin gelmesine karar vermişler ve yedinci eve TERAZİ demişler. Öncü burç, hava grubudur.  Yönetici gezegeni Venüs; güzelliği, sevgiyi, güzel sanatları ve diplomasiyi temsil ederler. En belirgin özelliği saygıdır. En büyük idealleri; mükemmel dostluklar kurmak, en büyük hataları kararsızlık ve seçim yapma zorluğu. En büyük arzuları; değerlerinin anlaşılmasıdır. Gülmeyi severler. Hastalıkları; böbrekler ve hormonlarla bağlantılı problemlerdir.

Artık yeniden yapılanma ve değişip dönüşüme ihtiyaç duyulmuştur.  Yok, olup yeniden var olma zamanı gelmiştir. Ve görevi AKREP’e vermişler. Sekizinci evi,  Akrep temsil etmiştir. Su grubu, sabit burçtur. İki gezegen yönetir, Akrep burcunu. Klasik astrolojide; Mars modern astrolojide; Plüton yönetir. Çekicilik, cazibe, savaş, değiştirip dönüştürme, yaşamın sonsuz döngüsü. Akrep’in temsil ettiği bu alanlardır. En belirgin özelliği; kararlılık en büyük ideali; zenginlik en büyük hatası; merhametsizlik en büyük arzusu; ömür boyu güven duygusunu aramaktır. Sabit fikirli, sabırlı, kararlı ve insanların iç yüzünü sezmekte üstlerine yoktur. Hafızaları çok kuvvetlidir, kolay kolay kimseyi affetmezler. Aynı zamanda da duygusal enerjileri fazladır. Hastalıkları; mesane, üreme organlarıyla bağlantılı rahatsızlıklardır.

Şimdi artık inançlara ve yaşamın felsefesine ihtiyaç duyulmuştur. Bunun için dokuzuncu eve YAY demişler. Yay burcunu Jüpiter yönetir. Ateş grubu ve değişken özellik taşır. Yabancı ülkeleri gezmeyi, eğlenmeyi anlatır. En belirgin özelliği büyümek ve genişlemektir.  En büyük ideali; uzaklara gitmek en kötü yönü; çok yayılıp kendisini toparlayamamaktır. Hastalıkları; diyabet, siyatik, karaciğer sorunlarıdır.

Şimdi artık disiplinli çalışmaya ihtiyaç hissedilmiş ve onuncu eve OĞLAK denmiştir. Toprak grubu ve sabit burçlardandır. Yönetici gezegeni Satürn, çok sorumluluk vererek disiplinli bir şekilde çalıştırır. Sabırlıdır, dayanıklıdır, kararlıdır. Yaptığı her ne ise mutlak sonuç odaklıdır. En belirgin özellikleri; güvenilir dostluklarıdır. Kolaylıkla başkalarının saygısını kazanırlar. Çok iyi sırdaşlardır. Paraya karşı dikkatlidirler. Hastalıkları, diş ve kemik yapılarıdır.

Artık bilgiye, ilim, bilime ihtiyaç duyulmuştur.  Ve bunları paylaşıp kolektife hizmet etme hâsıl olmuştur. Ve böylece on birinci eve KOVA denmiştir. Hava grubu ve sabit karakterli Kova’nın da iki yönetici gezegeni vardır. Klasik astrolojiye göre Satürn, modern astrolojiye göre Uranüs’tür. İdealist yapıları vardır, Kovaların. Hep yenilik ve değişim içindedirler, sıra dışı ve devrimci bir ruha sahiplerdir. Yeniliğe çok çabuk adapte olurlar. İçlerinde insan sevgisi büyüktür. Bu yüzdende çok paylaşımcıdırlar. Kolektife hizmet etmeyi severler ve isterler. Hastalıkları; çarpıntı, damar hastalıkları, vücuda giren kramplar, varisler, ayak bileklerine kadar bacaklar ve dolaşım problemleridir.

Ve geldik son burca ona BALIK demişler. Su grubudur, değişken bir karaktere sahiptir. Yönetici gezegeni klâsik astrolojide; Jüpiter modern astrolojide ise Neptün’dür. Derin hisseder, duygusaldır, kararsızdır, rahattır. Fazla sorumluluk almayı istemez. Çok merhametlidir, gerçeklerden kaçarak her şeyi Yaradan’a havale eder. Balık, hem bitiş hem de yeniden başlama noktasıdır. Ve böylece burçlar kuşağı da denilen ZODYAK tamamlanmıştır.

 Peki siz burçlar kuşağının neresindesiniz, nasıl bir karakter taşıyıp hangi özelliklere sahipsiniz?

 BELGİN KAYHAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: