BİTKİLERN EFENDİSİ ASTROLOG NİCHOLAS CULPEPER


EMİNE GÜCEK

Astroloji kelimesiyle birlikte aklımıza ilk gelen kavram zodyaktır. Canlı, hayvan çemberi olarak ifade edebileceğimiz göklerdeki bu hayali kemer takımyıldızlar ile çevrilmiştir. Kadim geleneklerde belirli bir canlı işareti yani “burç” etkisi altında doğan kişiler bu işarete dair birtakım nitelikleri kendinde barındırmaktaydı.

Burç adını verdiğimiz 12 temel işaret ve gezegenler insan, hayvan ve bitkiler yani bütün canlıları etkilemekteydi. Bu noktada Astroloji ile tıbbı birleştiren en önemli isimlerden biri 17. yüzyılda yaşamış olan İngiliz herbalist, astrolog ve eczacı Nicholas Culpeper olmuştur.

Kadim dönemlerde de tıbbı Astrolojinin ayrılmaz bir parçası olarak gören astrolog hekimler Astrolog ve hekim Paracelcus’a kadar geleneksel olarak algıladıkları sempati ve antipatilerine dayanan şifalı otları ve bu otlardan yapılmış ilaçları kullanıyorlardı. Bu hekimlerden Paracelcus ve Niholas Culpeper bu şifalı otların belli astrolojik pozisyonlarda ve zamanlarda toplanmasını önermekteydi.

1616 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Astrolog hekim Nicholas Culpeper Culpeper Bitkiler ve bu bitkilerin gezegensel karşılıklarını Complete Herbal (Bütün Bitkiler) adıyla yayımlar ve bu kitap 1953 yılındaki ilk basımından itibaren baskısı tükenmeyen kitaplardan biri olmuştur.

Culpeper’ın bütün bu reçeteleri modern astrolojik tıp çevrelerinde hala yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Doğum haritalarımız ve bitkilerin kullanımı ile ilgili şu önerilerde bulunmuştur:

· Yükselen burcun yöneticisi olan gezegenin doğasına uygun şifalı bitkilerle bedeninizi güçlendirin

· Kullandığınız bitkinin hastalıklar ve bizi yıpratan zorluklarla bağlantılı olan 6. evin yöneticisi olan gezegene antipatetik bir bitki olmasına dikkat edin

· Kullandığınız bitki ya da ilacın yükselen burcunuzun doğasına uygun olmasını sağlayın

· Doğum haritanızda 10. evinizin yöneticisi olan gezegen güçlüyse o gezegen ile ifade edilen bitkileri kullanabilirsiniz.

Culpeper gezegenler, zodyak burçları ve insan bedeninin organları arasında bir ilişki olduğunu kabul ederek hastalarına sempati ya da antipatiye dayalı bitkilerden yapılmış ilaçlar vermekteydi. Mesela felç, kramp kasılma gibi sinirsel rahatsızlıklar astrolojik olarak Merkür gezegeni ve İkizler burcu ile ifade edilir. Nicholas Culpeper bu rahatsızlıklardan muzdarip olan hastalarına sempati yöntemiyle Merkür hakimiyetinde olan bir bitki olan lavantayı önermiştir. Culpeper ayrıca bu bitkinin mideyi güçlendirdiği ve lavanta suyu ile yapılan banyonun kolik sancısına karşı tedavi edici bir bitki olduğunu ilave etmiştir. Bunun yanında kadim öğretilerde ve halk tıbbında da lavantanın kalp çarpıntıları ve sinirsel gerginlikleri yatıştırmakta kullanılan bir bitki olduğu bilinmektedir.

Nicholas Culpeper’ın bitkisel şifa yöntemiyle ilgili verebileceğimiz bir başka örnek ise depresyon için hastalarına önermiş olduğu Sarı Kantaron bitkisidir. Sarı Kantaron bitkisi astrolojide yaşam enerjisi ve canlılık gibi kelimelerle ifade ettiğimiz Güneş ile ilintili olan bir bitkidir. Depresyon ise yaşamsal enerji ve canlılığın tam karşısında duran Satürn ile bağlantılı bir rahatsızlıktır.

Culpeper antipati yöntemiyle hastalarına depresyon sorununun çözümü ve depresyonu etkisiz hale getirmek için Güneş hakimiyetinde olan Sarı Kantaron bitkisini önermiştir. Günümüzde de birçok şifacı gelişen teknoloji ve çağımızın hastalığı olan depresyona karşı Sarı Kantaron kürlerini önermektedir. Fikirleri ve tedavi yöntemleriyle günümüzde de birçok herbalist ve şifacı hekimin takipçisi olduğu Nicholas Culpeper 1653 yılında “Complete Herbal” yani Bütün Bitkiler isimli bir eser yayınlamıştır. Bu eser ilk basımından günümüze dek hiçbir zaman baskısı tükenmeyen eserlerden biri olmuştur.

Culpeper’dan günümüze gelen ve sizlere aktarabileceğimiz bir başka bitki ise Aslan burcu ve Güneş hakimiyetinde olan kırlangıç otudur. Culpeper göz rahatsızlıkları için en iyi tedavilerden birinin Kırlangıç otunu kullanımı olduğunu ifade eder.İşin ilginç yanı astrolojide Güneş Ay ile birlikte görme fonksiyonları ile bağlantılıdır.

Doğanın mucizeleri ve Culpeper’ın bu mucizelerin başında gelen bitkilerle ilgili bize vermiş olduğu muhteşem reçetelerinden biri de İncir çiçeği ve kullanımıyla ilgilidir. Culpeper , zihinsel fonksiyonları çokça çalışmak durumunda olan yazarlar ve filozoflar için İncir çiçeğini önermiştir. Astrolojik bağlamda değerlendirdiğimizde yazarlık, düşünme, bilgi, zihinsel fonksiyonlar Merkür ile ilişkilendirilir ve İncir çiçeği Merkür hakimiyetinde olan bir bitkidir. Bu bitki zihin performansını güçlendirerek hafıza ve konsantrasyonu artırır.

Astrolojik olarak değerlendirdiğimizde Enginar Venüs hakimiyetinde olan bir bitkidir ve Venüs şehvet, tensel duyumsal zevklerle bağlantıldır. Bilinen en eski yiyeceklerden biri olan Enginar hakkında Nicholas Culpeper bir yazsısında bu bitkinin kanı ısıttığını,insan doğasını Venüsyen bir aşk savaşına teşvik ettiğini ifade etmiştir.

Enerji verici,uyarıcı,hormon düzenleyici ,afrodizyak özelliklere sahip olmasıyla birlikte karaciğer dostu olarak literatüre geçen enginar,antioksidan bir etkiye sahiptir.Bütün bu özellikler ve mitolojik öyküsüyle birlikte enginar Venüs hakimiyetinde ola bir bitkidir.

Parçası olduğumuzu çoğunlukla fark edemediğimiz ve dengesiyle oynamadığımız sürece kusursuz bir biçimde varlığını koruyan doğa oysa ki tek başına hayattır.İdrak ettiğimiz taktirde ise en bilge öğretmendir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: