13 TEMMUZ ÇARŞAMBA OĞLAK DOLUNAY’I; ETKİLERİNE HAZIR MISINIZ? /Emine Gücek

“Hedef aslında bir sonuç değil; yolculuğun ta kendisidir.”

Her dolunayın bir ruhu, hikâyesi ve dinlemeyi tercih ederseniz hayatınızla ilgili size anlatacak önemli cümleleri vardır.

13 Temmuz 2022 Çarşamba akşamı saat 21. 38’de Oğlak burcunun 21 derce 21 dakikasında ve üçüncü dekanında bir süper dolunay gerçekleşiyor.

Peki etkisini ortalama 28 Temmuz’a dek devam ettirecek bu dolunaya neden süper ay deniyor?

Süper aylar yılda 3 ya da 4 kez ve her zaman arka arkaya gerçekleşir. Süper dolunay ayın yörüngesinin dünyaya çok yakın olmasıyla olduğundan daha parlak ve daha büyük görünmesine neden olan dolunay demektir. Temmuz ayında gerçekleşecek olan bu dolunay haziranda gerçekleşen ve Çilek Ay’ı adı verilen pozisyondan 240 km daha yakında gerçekleşecek.  Bu fenomen, Ay, yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu noktada, yerberisindeyken meydana gelir, ancak Astrolojik olarak konuşursak, Ay’ın Dünya’ya yakınlığının hiçbir etkisi yoktur.

Mevsimsel döngülerle ilintili folklorik bağlamda halk kültüründe her bir dolunaya farklı isimler verilmiştir.

Amerikan yerlileri bu dolunaya erkek geyiklerin ya da boğaların boynuzları yılın bu döneminde çıkmaya başladığı için “Buck Moon” adını vermişlerdir.

Avrupa halk kültürü bu dolunaya “Gök gürültüsü Ay’ı” yani “Thunder Moon”  adını vermiştir. Nedeni ise sıcak hava nedeniyle yerden yükselen havanın atmosferin daha yüksek nemli soğuk kısımlarında gök gürültülü fırtınalara sebep olmasıdır. Bu nedenle ilginç bir biçimde temmuz aylarında gerçekleşen gök gürültülü fırtınalar tehlikeli olabilmektedir ve bir uyarı işaretidir.

Dolunayın almış olduğu açılar ve Astrolojik etkilerini değerlendirecek olursak;

Astrolojide Yengeç Oğlak aksı kökleri ve hedefi temsil eder. Yengeç köklerse, Oğlak hedeflerdir. Demek ki bu dolunay köklerimiz, aidiyet duygumuz ve ailemiz ile hedeflerimiz arasındaki çatışmayı aydınlatacak.

Dolunay Oğlak burcunun üçüncü dekanında gerçekleşiyor demiştik. Bunun özel bir anlamı var. Bu dekan yöneticiler, otorite figürleri ve liderlerle ilgilidir. Sözü edilen kişilerle ilgili önemli birtakım gelişmeler gündeme gelebilir. Ya da otorite figürlerini tabulaştıran putlaştıran kimliklerle ilgili önemli olaylar karşımıza çıkabilir.

Dolunay 8 Ekim’e dek geri harekette olan derin kaçınılmaz mutasyonları yani kalıcı değişimleri anlatan Pluto ile yakın görünümde. Dönüşüm eskiye ait ne varsa geri dönülmez bir biçimde gerektiğinde atabilmek ve daima ileriye doğru gitmektir.

Oğlak dolunayları etkilidir, keskin, ağır ve karamsardır. Ancak hedefe ulaşabilmek için gerektiğinde en dibe dalma ve zirveye tırmanma cesaretini gösterebilmektir.

Zirve ise hedef belirleyen, motivasyonu tükense de yola devam edebilme iradesi gösterenlerin ulaşabileceği yer değil midir?

Bu nedenle dolunayın etkisini akıllıca kullanmak engelleri aşmak, zorluklarla yüzleşebilmek ve tırmanmak istediğiniz kendi Everest’inize sağduyu, azim ve öz disiplinle tırmanabilme iradenizi ortaya çıkarmanız gerekecektir.

Dolunay’ın yöneticisi Satürn retro pozisyonda ve Kova burcunda. Bu pozisyon bize hedeflerimize ulaşabilmek için geçmişte yaptıklarımızın sonuçlarını görebileceğimiz zamanlara işaret ediyor. Bazılarımız yeni zirvelere adım atabilir, sosyal statüde yükselme, bilinirliğin artması gibi. Bazılarımız ise eğer yeterince efor sarf etmemişse yönünü değiştirmek zorunda kalabilir. Dolunay ile birlikte ekstra sorumluluklar yüklenebiliriz.

Dolunaylar bitişlerle ilgilidir, vazgeçişlerle ilintilidir. Bu zor olabilir ancak yaşam öykünüzün bir sonraki bölümüne geçmek için işe yaramayan hedefleri yeniden gözden geçirmek için gereklidir. Unutmayın deneyimler bizi daha güçlü kılmak için vardır.

Dolunay an haritasında Uranüs ile uyumlu görünümde. Bu pozisyon bize kutunun dışında ve rafine düşünebilme enerjimizi aktive edebilir.

Merkür Oğlak dolunayı ile sert bir pozisyonda.  Rasyonel zihnimiz ile içgüdüsel tepkilerimiz arasında kalma anlamına gelen bu görünüm huzursuzluk, değişken dalgalı bir ruh hali içerisinde olabileceğimizi anlatmakta. Bu pozisyonun doğru ve etkili kullanımı ise yaratıcılığı destekleyebilir.

Medikal Astrolojide Yengeç Oğlak aksı besinlerin sindirilmesi ve iskelet yapısal sistemi ile bağlantılıdır. Dizler, eklemler, diz kapakları, kemikler, tendonlar, cilt, saç gibi parçalar bu dönemde daha da hassaslaşabilir.

Gökyüzü gözlemcileri için; dolunay esnasında gökyüzünün parlak yıldızlarından Arcturus ve Vega görünür pozisyonda olacak.

Yıldızların Düşlediklerinizi Gerçek Kılması Dileğiyle

MİNERVA EMİNE GÜCEK AKADEMİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: