doğum haritasındaki kova merkür’ü / fulya mercan

“Kova “ sembolü en basit ezoterik anlamıyla ‘su’yu yani  “bilgiyi taşıyan” olarak bilinen bir semboldür. Ama bazen o kova sembolünün Zodyak sembolizminde ‘testi’ olarak da resmedildiğini görebiliriz. Böylece biraz daha derinleşip üzerinde düşünürsek testinin daha derli toplu olan, yani bilgiyi  ‘muhafaza eden koruyan ya da belki saklayan’ olduğunu düşünebiliriz. modern astrolojiye göre Uranüs’ün  ve geleneksel astrolojiye göre  Satürn’ün  Kova Burcunun yöneticileri olduğunu  dikkate aldığımızda  Kova sembolünü burcun Uranüs ile yönetilen tarafı,  testi  sembolünü ise burcun Satürn ile yönetilen tarafı olarak düşünürsek kavramlar zihnimizde daha da oturur hale gelir. Kova ‘nın Uranüs tarafı  daha özgürce bilgiyi yaymak ve akıtmak isterken, Satürn tarafı daha kontrollü disiplinli ve daha ‘muhafaza’lı hareket etmek isteyecektir. Bu nedenledir ki  kovayı temsil eden bir başka Zodyak çizimi olan iki paralel dalgalı çizgi  sembolü Kova burcuna dair iki farklı enerjiyi vurgular.

Merkür Astrolojide gerçek aklın sembolüdür. Merkür bir doğum haritasında iletişimin görünen şekli ve  zihnin işleyiş biçimi ile ilgili ipuçları verir. Merkür’ün haritadaki konumu ve yerleştiği burç kişinin zihinsel yeteneklerini nasıl, ne şekilde, yaşamda hangi alanlarda etkin kullandığının göstergesidir.

Ünlü Kabalist  Astrolog Gahl Sasson,  Merkür’ün  bulunduğu evi: “İhtişam Küresine dokunduğumuz yerdir.Hayatınızda, bilgiyi konuşmayı, dinlemeyi, vermeyi ve almayı dengeleyebileceğiniz bölge burasıdır.” diyerek tanımlar. 

Merkür ‘Haberi taşıyan’ , ‘Bilge Hermes’  olarak, doğum haritasında   bilgiye açık sosyal, mantıklı ,iletişimci hava burçlarında yerleştiğinde kendini rahat hissettiği düşünülür.

Haritasında Merkür’ü Kova burcunda yerleşmiş birisi için ilk izlenimler ve  söylenecek akla gelen ilk sözler: “farklı ve sıra dışı düşünceleri var  “ sözleri olacaktır muhtemelen…Öyle ki bu kişi için bilimsel akılcı ama sıra dışı, orijinal fikirlerin her zaman heyecan yaratacağını da söyleyebiliriz. Topluma yararlı, insan ve toplum merkezli yaratıcı düşünceler bir Merkür Kova insanının temel zihinsel eğilimlerinden olacaktır.

Kova’da Merkür kendine has vizyon demektir. Sıradan ilerleyen günlük sohbetin içine bir anda dalıp ortamın elektriklenmesine neden olan kişi demektir. Hatta bazen söyledikleri ve fikirleri ile O’nu çok iyi tanıyan en yakınına bile bazen başka bir dünya ya da zamandan ışınlanan bir başka yabancı varlığın bu çok iyi tanıdığı yakını olarak bildiği kişinin içine kaçtığını düşündürür. Oysa ki çok ironik olarak bu durum Merkür Kova’nın doğal halidir zaten…

Merkür Kova insanının olduğu ortamda her zaman kendine has muhalif bir tartışma enerjisi ve elektriği olacaktır. Ama bu davranışların gölgesi de aşırı özgün olmak adına  bazen çağın ve ortamın gerçeklerinden uzaklaşan ütopik, bazen kendisinin bile algılamakta güçlük çektiği ama peşinden sürüklendiği bir durumun oluşması olacaktır. Bu da bazen deliliğin alt sınırlarında gezindiğinin düşünülmesine neden olabilir. Böyle durumlarda Satürn’ün karakterinde yönetilen bir Merkür Kova enerjisine dönüp sınırları çizmeli ve gerçekçilikten uzaklaşmamalıdır. Haritasında  Merkür ‘ü Satürn ile akıcı enerji kontakları kuran Kova Merkür kişisi için zihinsel durumlar daha akıcı disiplinli ve sınırları belli olarak gelişebilirken,  rahat yerleşimde olmayan bir Kova Merkür’ ü veya Uranüs, Neptün, Plüton gibi gezegenlerle olumsuz kontaklı bir Kova Merkür’ ü için aynı şeyi söylemek mümkün olmayacaktır. Özellikle bu yerleşim 6,12 ve 8. ev yerleşimliyse bu kişinin Psikosomatik – zihinsel rahatsızlıklara yatkın olma ihtimali ve zihinsel süreçlerinin sonucu krizli veya yıkıcı olacaktır.

Merkür Kova’nın  karmik geçmişini düşünürsek  geçmişte Aslan burcu doğasında  olan yaşam deneyimlerinden geliyor olabilir. O, bu yaşamda ‘Ben’ odaklı düşünceden ‘Biz’ veya ‘Hepimiz’ odaklı ekip ve topluluk merkezli düşünmeye doğru gidiyor olabilir. Geçmişte sözü çok dinlenen odakta sahnede kendinden emin kararlı duygusal mekanizmayı da çalıştırabilen bir zihin yapısına sahipti. Karması gereği göz önünde ünlü bir yönetici veya politikacı olması ihtimali vardı. Baskın gelmeye alışkın ve konuşurken ses tonunda ve iletişiminde kendini dinlettiren yapıda  olan kişisel ve  ruhsal bir damga taşıyordu. Bu yaşamında da bu kodlamayı getirmiş olmasıyla  birlikte farklı durumlar da olacaktır. Bu kez yine kendine güvenli ama daha çok arka planda fikir verici olacaktır. Kova karması gereği sahnenin gerisinde ,kolektife faydalı işlerde rol alan belki de sosyal bir meslekte ya da insanlara bilgiyi veren bir konumda olma ihtimali olabilir. Her iki durumda da nitelik olarak sabit karakterli burçlar olan Aslan ve Kovanın gölge yanlarını taşıyabilir bu Merkür… Aksi halde dediğim dedik bir tavır, başkasının düşüncelerini sığ bulma sıradan ve geleneksel fikirleri aşırı derecede irrite edici bulma eğilimi verir.  Böylece Kovaya has ukalalık, sabit fikirlilik gibi handikapları olacaktır.

Tabii ki bu durum Egzotik Merkür’ün haritadaki konumuna göre değişecektir. Merkür Kova’nın diğer gezegenlerle yaptığı açılar ve harita genelindeki eğilimler ve harita sahibinin vicdani potansiyelleri göz önünde bulundurulduğunda farklı olasılık ve kombinasyonlarda farklı zihin yapıları ve iletişim şekilleri oluşacaktır. Kişinin saygı duyulan faydalı bir orijinal fikir potansiyeli olması ya da deliliğin sınırlarında dolaşan  bir zihinde olması buna bağlı olacaktır.

Fulya Mercan

Kaynakça

Gahl Sasson,  Işığın 12 Krallığı ,bölüm2, s:121

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: