TESLA’YA DOĞRU / HATİCE AVCI

“Eğer evrenin gizemini anlamak istiyorsanız; enerji, frekans ve titreşim kavramlarıyla düşünün.” Nikola TESLA

Bu sözün ışığında uyanmaya çalışan bizler için içimdeki ses, günümüzde bile henüz yeteri kadar anlaşılamamış, çağının çok ilerisinde yaşamış Tesla hakkında yazmam gerektiğini söyledi.

Tesla 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’da Similjan kasabasında doğmuştur. Avusturya imparatorluğunda büyüyen Tesla, mühendislik ve fizik alanında yüksek eğitim alır.

1884’te ABD’ye göç eder. Bir süre Edison Machine Works’da çalışır. Doğru Akım ile çalışan jeneratörlerin sıkıntılı olduğunu farkeder ve bunun değiştirilmesi gerektiğini Thomas Edison’na söyler. Buna çözüm olarak da kafasındaki Alternatif Akım dediği sistemi denemek istediğini söyler. Edison ise bunun bir vakit kaybı olduğunu ifade eder. Bunun üzerine Tesla’nın Edison hayranlığı, biter. Kısa bir süre sonra da yolları ayrılır.

Tesla Alternatif Akım sistemi ile kendisi çalışır. Başka bir şirkete geçer. Bu şirketin desteği ile Niagara Şelalesi’ne dünyanın ilk hidroelektrik santralini kurar.

Tesla; Benim hayellerim arasında yenilenebilir ve sınırsız olan bir enerji var, demiştir. Bunun için kusursuz bir mekanizma yaratmak gerekir. Böylece fosil yakıtlara ihtiyaç kalmayacaktır.

1890 yılında elektriğin kablosuz üretimi ve iletimini sağlar. Bu süreçte Tesla Jeneratörü adı verdiği aynı makine ile yıldırımlar üretmeye başlar.

İlk uzaktan kumandalı oyuncağı yapar. İlk robot prototipini oluşturmuş olur.

Radyo dalgaları ile dünya dışı deneyler yapıp, uzaydan sinyaller aldığını, Mars ve Venüs gezegenlerinden mesaj geldiğini ve bunları da çözdüğünü söyler.

Radyonun da buluşunu yapan Tesla’dır.

HAARB sisteminin temellerini atan da Tesla’dır.

Görünmezlik cihazı ve zaman makinesi üzerinde de çalışmıştır.

Görsel ve işitsel Global veri iletimi düşüncesini ortaya koyarak ilk internet kavramına ışık tutmuştur.

Yüksek voltajlı elektrik ile uzay-zamanı bükebileceğini fark etmiştir. Bunun üzerinde çalışırken 3,5 milyon wolt elektrik akımına kapılmış ve uzun bir süre bilincini kaybetmiştir. Kendine geldiğinde zaman yolculuğu yaptığını söylemiştir.

Tesla insan üzerindeki elektriğin etkilerinin farkında olduğu için kimseyle el sıkışmamıştır.

Bu dâhinin Astrolojik haritasına göz gezdirdiğimizde ise ilginç pozisyonların var olduğunu gözlemlemekteyiz.

Yükselen, Boğa burcunda, yönetici Venüs 4. Evde Yengeç burcunda Güneş ile Kavuşum, Ay Mars, Güney Ay Düğümü ve Kuzey Ay Düğümü ile T Kare açı kalıbı oluşturmakta.

Bu ifade çok fazla şey anlatır. Her şeyden önce onun duygusal olarak çok naif, empatik, zarar görme potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Venüs’ün yerleşimi, onu en derinlere diplere indirmiş ve orada ona bilinçaltının gücünden bahşetmiştir. İlaveten burada Venüs Güneş kavuşumunun Neptün ile de üçgen açısı bulunmakta. Bununla beraber, onun motivasyonlarının ve sevgiyle işlenmiş kimliğinin ilahi bir kaynak tarafından beslendiğini söylemek yanlış olmaz. Kendisinin de bunu destekleyen şöyle bir sözü bulunmaktadır.

“Benim beynim sadece bir alıcıdır. Evrende bizlerin bilgi, güç, ilham aldığı bir merkez vardır. Ben bu merkezin sınırlarının içine girmedim ama onun var olduğunu biliyorum.”

Uranüs, deyince aklıma hep yıldırımlar gelir. Yıldırımlar, deyince Tesla…

Aslında Tesla deyince de Uranüs, gelir aklıma…

Tesla’nın Uranüs’ü,1. Evde Boğa burcunda. 1. Eve yerleşmiş gezegenler, özelliklerini direk olarak kişiye kazandırırlar. Dolayısıyla Tesla’nın öncelikli amaçlarını gerçekleştirirken Kova burcu temalarının oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Uranüs’ün, 10. Evin ve orada konumlanan Şans Noktasının modern yöneticisi olması bakımından da önem taşıdığını görmekteyiz. Onun bilim ve teknoloji konularında, çağının ilerisinde, sıra dışı ve şaşırtıcı projeleri ile topluma kendini göstermesi buradan gelmektedir. Bugün içinde bulunduğumuz yıllarda huzursuz, yerinde duramayan, ne zaman ne yapacağı belli olmayan çılgın Uranüs yine konfor alanına hiç dokunmak istemeyen Boğa burcunda…

Onun genişleyeceği alanı gösteren Jüpiter’in yerleşimine baktığımızda, 12. Evde Koç burcunda, Kuzey Ay Düğümü civarında olduğunu görmekteyiz. Tesla, “Evrende bizlerin bilgi, güç, ilham aldığı bir merkez vardır. Ben bu merkezin sınırları içine girmedim, ama onun var olduğunu biliyorum.” derken, Astrolojide 12. Ev ile anlatılan kolektif bilinçaltını kastetmektedir. O, hayallerindeki, sınırsız, yenilenebilir kusursuz enerji fikrine de buradan ulaşmıştır. Bu konumun da sağladığı destek sayesinde bahsi geçen birçok buluşa öncülük ederek Tesla’yı gerçekleştirme enerjisini bulmuştur.

Neptün de 12. Evde Balık burcunda Retro konumda, onun ideallerine ilham olmuş.

Tepe Noktasını Oğlak burcu kesmekte, Satürn Yengeç burcunda Yükselen derecesini olumlu açı ile desteklemekte. Şiron ve Şans noktası Kova burcunda 10. evde. Kariyer hedefleri ve kişisel motivasyonları arasında uyum içinde olup, oldukça disiplinli ve odaklanmış olarak çalışmış.  Elektrik akımına kapılıp, zamanda yolculuk yaptığını söyleyen Tesla’nın toplumsal bilinirliğini 10. Evdeki Kova Şiron’u anlatmakta. Yukarıda bahsi geçen bütün teknolojik çalışmalar kariyerinde yer almış, ancak gelişmeler, ne yazık ki başkaları lehine ilerlemiştir. O icatlarının tamamen toplumun ve evrenin hayrına kullanılmasını istemiştir.

Tesla, günlük rutinlerinde ve çalışma hayatında oldukça titiz ve takıntılıydı. Yemeğinin hacmini bile ölçüyordu ve yaşamı boyunca aynı kiloyu korudu. 6. Evini Başak burcunun kesmesi ve Pluto’nun Yükselen derecesine çok yakın olması, bu derece takıntılı olmasına sebep olmuş olabilir. Merkür’ün İkizler burcunda kendi evinde anaretik derecede olması da yine bu etkiyi verebilir ve zihinsel olarak oldukça aktif olduğunu söyleyebiliriz. Günlük hayatının aynı zamanda empatik, nezaketli ve aktif olması ise 6. Evde Terazi burcunda Ay ve Mars’ın bulunması, olarak açıklanabilir.

Tesla, Yengeç stelyumu olmasına rağmen evliliği hiç düşünmemiş. Evliliğin mucitler için uygun olmadığını söylemiş. Ay, evliliği de ilgilendiren Terazi burcunda ancak, Mars ile kavuşumundan zarar görmüş ve Güney Ay Düğümüne yakın konumlanmış. Ay’ı yöneten Venüs ise yanık durumdadır. Kuzey Ay Düğümünün 12. Evde Koç burcunda olmasıyla birlikte, sanki inzivaya çekilerek oradan yönünü kozmik ailesine dönmüş gibi.

Tesla’ya doğru bakarken, onun şu sözleri buraya çok yakışır diye düşündüm.

“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok çalıştığım gelecek, benimdir” Nikola Tesla

Sevgi ve şifa ile…

Hatice AVCI

EMİNE GÜCEK AKADEMİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: