DAHİ BİR “NARKOLEPTİK” İN TIBBİ ASTROLOJİK ÖYKÜSÜ, KUZGUNUN OĞLU “EDGAR ALLAN POE”

EMİNE GÜCEK

Hikâyelerini uyku ile uyanıklık arasında yazan Edgar Allan Poe “Uyku, şu küçük ölüm dilimleri; onlardan nasıl da nefret ediyorum” cümleleriyle ifade eder Narkoleptik hastalığını yani “UYKU HASTALIĞINI”

Bazen de Poe ; “Gündüz düş görenler, sadece gece düş görenlerin kaçırdığı pek çok şeyin farkındadır” cümleleriyle haykırır, fısıldayan yalnızlığını.

“Yoksa rüya içinde bir rüya mı hep gördüğümüz, göründüğümüz”, mısralarıyla ruha dokunan bazılarına göre Gotik, bazılarına göre de Pulp edebiyatın öncüsü ve korkunun efendisi olarak adlandırılan Edgar Allan Poe eserlerinde metafizik ve mistik unsurlara sıkça yer verir.

“The Black Cat” isimli kısa öyküsünde kara kedinin adı yeraltı tanrısı Pluto’dur. Antik Mısır uygarlığında kutsal olarak kabul edilen kedilerin ortaçağda gizlenmiş cadılar olduğu düşüncesi de bu eserde yer alır.

“Metzengerstein” Edgar Allan Poe’nin ilk öyküsü olup eserde ruh göçü teması hakimdir.

Edgar Allen Poe hastadır evet ve hastalığının adı halk arasında UYKU HASTALIĞI olarak bilinen Narkolepsi’dir. Narkolepsi, ani uyku atakları ve normal dışı zamanlarda uyku hali ile tanımlanan bir uyku bozukluğu türüdür. Konuşurken adeta beynin bir şalter gibi inmesi ve aslında gizlenmiş depresyon belirtisi. Narkolepsi genellikle kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak 20 li yaşlarda ortaya çıkan gündüz ekstra dayanılmaz uyku atakları olarak tanımlanabilir.

Edgar Allen Poe ‘nin Astrolojik haritasını incelediğimizde;

Öncelikle;

Sirkadiyen ritimler olarak bilinen ve vücut saatinin moleküler düzeyde işlediğini anlatan döngüleri anlatan 6. Ev yöneticisi Mars, bilinçdışı faktörler, rüyalar, psikosomatik rahatsızlıklar, evcilleşmemiş doğamız, anne karnındayken yaşamış olduğumuz deneyimleri, travmaları ifade eden 12. Ev alnında konumlanmıştır. Aslında Poe nun  “Yoksa rüya içinde bir rüya(12. Ev Mars’ı) mı hep gördüğümüz, göründüğümüz cümleleri bu Astrolojik pozisyonu doğrular nitelikte.

Narkolepsinin temel nedenleri bilim insanları tarafından araştırıldığında daha çocukluk dönemlerinde başlayan “Hypocretin” adı verilen hormonun genetik nedenler ya da beslenme yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkmasıdır ve Astrolojik bağlamda Neptün ile ilintilidir.

Edger Allen Poe ‘nun çocukluk dönemi

“ Doğumundan 1 yıl sonra babası evi terk etti, sonraki yıl annesi hayatını kaybetti, sonrasında 3 aileye evlatlık verildi”

Edgar’ın Astrolojik haritasında çocukluk dönemi koşulları, doğduğu ev’i tanımlayan 4. Eve baktığımızda kayıp, çözülme, kadersel koşullar ve kurban şehit bilincini anlatan yoğun bir Balık vurgusunu görmekteyiz.

Ve Edgar Allen Poe’nin en büyük korkularından, takıntılarından biri güzel kadınların erken ölümüydü; Astrolojik haritasında kadınları temsil eden Venüs yüceldiği burç olan Balık’ta konumlanmıştı. (Kadınları yüceltme)

Bu korkuyu ve takıntıyı yansıttığı en ünlü eseri, Kuzgundur.

”Acının ara verdiği anı boşuna,

Yitirdiğim Lenore’un verdiği acı

O eşsiz, ay yüzlü masum kız, meleklerce konmuştu Lenore adı”

Medical Astrolojide bağışıklık sistemi Neptün, Mars ve ilaveten Satürn ile ifade edilir ve zayıf bağışıklık genellikle Satürn, Neptün & Neptün Mars kontaklarıyla ilintilidir. Edgar’ın bağışıklık sistemin anlatan birincil göstergesi Mars ilişkiler, kadınlar, estetik ve kayıplarla ilintili 12. Evde, ikincil göstergesi ise bebeklik, çocukluk dönemini temsil eden Satürn’ün büyük çözücü, kayıp Neptün ile kavuşumu oldukça manidardır.

İpeksi mor perdelerin üzgün, kararsız sesi,

Ürküttü beni, o güne kadar hissetmediğim bir dehşetti kaplayan içimi”

Mor rengi sever Edgar Allen Poe ve mor onun döneminde ölümün rengidir, onun rengidir.

EMİNE GÜCEK AKADEMİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: