MERKÜR BALIK BURCUNDA MİTOLOJİK PSİKOLOJİK YANSIMALARI/ Hande SÜNGÜ

Oldukça hızlı hareket eden Merkür’e Yunan mitlerinde “Tanrıların habercisi” Hermes adı verilmiştir. Romalılar Merkür, Mısırlılar Thoth, Orta Asya’da ise bu yıldıza “arzu tilek” demişlerdir. Mısırlılar Thoth’u bilimin, bilgeliğini mimarlığın ve yazının temsilcisi olarak görürler. Kadim dönemlerde Nabu (Merkür, Thoth, Hermes) olarak bilinir ve Marduk’un oğludur Sembolü 6 köşeli yıldız olan Nabu, Babil panteonun 12 tanrısının katibi olarak bilinir. Nabu adı Semitik bir kök olan “nb” kökünden türemiştir ve bu konuşmacı haberci olarak yorumlanır.

İslamda ise İdris Peygamber ile özdeşleştirilir ve şöyle ifade olur:

Günümüzden beş bin yıl önce Mısır’da bir terzi yaşardı. Terzi Mısır papirüslerinde Hermes, Thoth adını taşır. Kuran’a göre Âdem ve oğlu Şit’ten sonra gelen üçüncü peygamber İdris’tir. Kalemle yazı yazan ve elbise diken ilk insan odur. Kendinden sonra gelen Kendinden sonra gelen ve bütün düşünsel akıllara ışık tutan Terzi Hermes, yani Thot’tur. Üç kere bilge anlamına gelen Hermes astrolojinin de temellerini atmıştır.

Astrolojik bağlamda Merkür, İkizler ve Başak burcunun yönetici gezegeni olup, 3. ev ve 6. evi yönetir. Merkür iletişim, konuşma, yazma, okuma yeteneklerimizi, haberleşme, eğitim şeklimizi akılcı bir yaklaşım ile temsil eder. Benliğimizle, ruhumuzla, zihnimizle ve evren ile aramızdaki ilişkiyi kurar.

Zodyak döngüsünün en sonuncu burcu olan Balık bilinen bütün gerçekliğin kavranmasından sonra geldiğimiz son evre olup su grubu burçlardandır. Fedakârlık, birlik bilinci, özveri, kurtarıcı kurban arketipleri Balık ile ifade edilir. Merkür Balık burcunda bulunduğu kabın şeklini alır. Kolayca etki altında kalır. Hayal gücü ve sezgileri son derece gelişmiştir. Yönetici gezegeni klasik Astrolojide Jüpiter modern astrolojide ise Neptün’dür. Su elementinin duygusal hassasiyeti ve değişken niteliği, flegmatik mizaca sahip olan Balık burcunu psikolojik ve fizyolojik olarak aşırı duyarlı hale getirmiştir.

Merkür Balık burcunda olan bireylerin sanat yetenekleri güçlüdür, duyguları ve hayalleri oldukça gelişmiştir. Ancak; Merkür Balık burcunda rasyonel doğasını tam yansıtamaz çünkü Merkür Balık burcunda zarardadır. Aşırı dikkatsizlik, dağınıklık, unutkanlık özellikleri bireyin mantıksal bakışını zorlar. Balık Merkür’ü daha çok sezgilerin gücüne, duyguların gücüne inanır. Bu durum kişide psikolojik olarak duyguların ve mantığın çatışmasına sebep olacaktır. Balık aynı zamanda değişken bir burç olduğundan kendimizi tam olarak ifade edemediğimiz durumlarda alınganlıklar, yanlış anlaşılmalar, unutkanlıklar, dalgınlıklara sebep olur yani zihnimizi organize etmekte zaman zaman zorlanmalara sebep olabilir. Öte yandan bu göksel pozisyon yaratıcılığı, vizyonu ve sezgileri güçlendirir.

Merkür Balık burcunda olanlar en temelde gerçeklik olgusunu göz ardı etmeden, zihnini iyi programlama, zihinsel disipline önem verme, yaratıcılığını, hayallerini ve vizyonlarını somut düzlemlerde açığa çıkarabilecek alanlara doğru yönelmesi gerekir.

Yararlanılan Kaynaklar: Tıbbi Astroloji, Emine Gücek

H.HANDE SÜNGÜ

MİNERVA EMİNE GÜCEK AKADEMİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: